CEM SULTAN

Kalplerin Sultanı

Cem’in Doğuşu-Çocukluk ve Şehzadelik Yılları

Posted by zahiri13 Ekim 1, 2006

İstanbulu feth ederek yeni bir çagı insanlığın ümidi ve ışıgı olarak ardına kadar açan ilim ve irfan ordusunun da serdarı olan Fatih sultan mehmed in o sıralarda mustafa ve bayezid adlarından iki oğlu bulunmaktaydı.ilerde türlü maceraların koynunda sabahlayıp çile çekecek olan Cem ise 22/23 aralık 1459 da cumartesini pazara baglıyan gece sabaha karşı edirnede dünyaya geldi.Annesinin adı gülçiçek veya Çiçek hatundu.Annesinin milliyeti hakkında çeşitli rivayetler mevcut olup elimizde kesin bir bilgi bulunmamakla beraber onun esirlerden biri oldugunu söyleyebiliriz.

Rivayete göre fatih Cem in doğuşundan pek memnun olmamıştı.İki şehzadenin yeterli olduğunu ve şehzadelerin çoklugunun fitne kaynagı oldugunu düşündügünü naklederler.Kemalpaşazade cem in doğuşuna pek memnun olmayan fatihin bir gün kızıp beşigine tekme atarak yuvarladgını bayılmış olan cem in bu yüzden gözlerinin hafif şaşı kaldıgını söylemektedir.

Doğuştan babasından yüz bulamayan ve hayatın sillesini daha beşikte iken yiyen şehzade gitgide fatihihn gözüne girecek hatta büyük şehzade mustafa çelebinin ölümünden sonra Bayezide tercih edilecektir .

Cem Sultan 9-10 yaşlarında iken  1469 da Kastamonu sancak beyligine tayin olundu.

Fatih 1473 yılında Uzun Hasan üzerine yürüdü.Şehzade Mustafa ve Şehzade Bayezid sefere memur oldukları halde 14 yaşında olan Cem istanbulda bırakılmıştı. O sırada ise uzun hasan ın casusları her tarafta dolaşıyoz halkın manevi gücünü kırmak için aslı astarı olmayan haberler uyduruyorlardı.

 Bu sırada 40 gün kadar Fatihten ve ordudan haber alınamadı.Bunun üzerine casuslar onun yenilip ordusunun darmadağın edildiğini kendisinin akıbetinin ise bilinmedigini yaydılar.Bunun üzerine Cem in mahiyetindekiler şehzadeyi kışkırtarak tahta oturması için teşvik ettiler.Cem in şehirde muhafız olarak bulunan askerlerden sadakat yemini aldıgı sıralarda Fatihten gelen zafername işleri degiştirdi. Fatih geri döndügü zaman meseleyi ögrendi ancak şehzadeyi cezalandırmayıp sancagına geri göndermekle yetindi.Lkain onu bu işe kışkırtanları idam ettirdi.

 Şehzade Mustafanın ölümünden sonra boşalan Karaman vilayetine Bayezid in tayini beklenirken bu vazife 15 yaşında ki Cem Sultana verildi. Cem belki de Konyada hayatının en  güzel senelerini geçirmiştir.Konya halkı da kısa zamanda kendisini sevmiş ve benimsemişti.

On sekiz yaşına vardıgı zaman tam manasıyla yetişen Cem çevik yapısı ve yiğitligi ile nam salmıştı.Selçuklu Sultanı Alauddin Keykubat ın yadigar bıraktığı ağır gürzleri birer çocuk oyuncagı gibi başının üzerinde fırıl fırıl çevirdigini görenler Barekallah diye bagırır ve bize böyle bir şehzade gerek diye içlerini çekerlerdi 

Reklamlar

Bir Yanıt to “Cem’in Doğuşu-Çocukluk ve Şehzadelik Yılları”

  1. Paylaşımınız için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: